Odkrywcy świata z przełomu XV i XVI wieku otworzyli ogromne wrota możliwości. Poznawania świata, ludzi, innych kultur, możliwości podróżowania i próbowania nowych smaków. Dzięki nim przyprawy dotychczas drogie i przeznaczone jedynie dworskim kuchniom, stały się popularne w szerszym gronie ludzi.
Teraz nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez przypraw, które nadają smaku, aromatu a także posiadają wiele właściwości zdrowotnych.
JUŻ NIE TYLKO SÓL
Nasza rodzima sól w dalszym ciągu stoi na piedestale popularności. Jest naturalnym konserwantem oraz wzbogaca smak dania. Jednak w nadmiarze nie jest zdrowa, a wręcz szkodzi naszemu organizmowi. Na szczęście mamy dostęp do różnorodnych przypraw z wielu zakątków świata, które potrafią nadać bogatego aromatu i smaku, a dzięki temu możemy zmniejszyć ilość używanej soli.
BOGACTWA AZJI
To właśnie na kontynencie Azji znajduje się największa ilość przypraw, które są popularne na polskich stołach. Dlaczego akurat to miejsce obfituje w smakowite złoto? Zawdzięcza to specyficznemu monsunowemu klimatowi, który jest ciepły oraz wilgotny. Do tego spora ilość żyznych brunatnych gleb sprawiają, że są idealnym miejscem do upraw różnych gatunków ziół, roślin i przypraw.
Jakie są najpopularniejsze przyprawy z tego kontynentu?
TAM GDZIE PIEPRZ ROŚNIE
Zaraz po soli, drugą najbardziej popularną przyprawą bez której nie potrafimy żyć jest pieprz czarny. Uprawy spotkamy na całym kontynencie, jednak Wietnam przoduje w najlepszych gatunkach pieprzu. Nam najbardziej znana jest wersja pieprzu czarnego, ale coraz częściej stosujemy również gatunki. Pieprz kolorowy nadaje bogatszy bukiet smaków czy pieprz biały, który jest delikatniejszy i idealnie pasuje do potraw rybnych.
TO NIE WSZYSTKO
W kuchennych szufladach króluje wiele innych przypraw. Oregano, które uprawiane jest a Ameryce Północnej, Europie oraz Azji, jest pysznym dodatkiem do pizzy, zapiekanek czy past. Lubimy gotowe mieszanki przypraw takie jak zioła prowansalskie, które są miksem rozmarynu, bazylii, tymianku, szałwii, mięty, cząbra i majeranku. Jak nazwa wskazuje – pochodzi z francuskiej Prowansji. Goździki, uprawiane w Afryce, są często stosowane do napojów, nalewek, sosów. Dobrze wiedzieć, że działają przeciwbólowo – szczególnie w sytuacji bolącego zęba, warto wziąć do buzi kilka goździków i rzuć. Ból po chwili zostanie uśmierzony. Lista przypraw będzie z pewnością coraz dłuższa, gdyż lubimy poznawać nowe smaki i eksperymentować z nowymi przyprawami.